Skip to content

241 E Main Street(Unit C003D)Bergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 21, 2004

Property Information

Block185
Lot1
QualifierC003D
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage776
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
34%
Improvement Value:$132,900
66%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,156+3.4%
2024$6,919+2.6%
2023$6,740+0.7%
2022$6,696+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8680, Page 821

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 8391, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1955