Skip to content

241 E Main Street(Unit C003F)Bergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block185
Lot1
QualifierC003F
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage423
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
66%
Improvement Value:$36,300
34%
Total Assessment$106,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,749+3.4%
2024$3,625+2.6%
2023$3,531+0.7%
2022$3,508+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft423DeedBook 3643, Page 823Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft423DeedBook 1988, Page 1898Recorded7/13/2015

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 9240, Page 106

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 8191, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1955