Skip to content

28 Willet StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block185
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
45%
Improvement Value:$188,300
55%
Total Assessment$340,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,002+3.4%
2024$11,604+2.6%
2023$11,305+0.7%
2022$11,230+27.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,376DeedBook 3476, Page 1669Recorded1/27/2020

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 3118, Page 975Recorded11/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 1956