Skip to content

335 E Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1954
Commercial

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block188
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
62%
Improvement Value:$133,000
38%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,345+3.4%
2024$11,935+2.6%
2023$11,627+0.7%
2022$11,550+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 5175, Page 1868Recorded2/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1954