Skip to content

140 Grove StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1983

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Apr 3, 2008

Property Information

Block191
Lot36.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,320
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,200
34%
Improvement Value:$263,900
66%
Total Assessment$402,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,182+3.4%
2024$13,712-7.6%
2023$14,843+47.6%
2022$10,055+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 9560, Page 269

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 8215, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1983