Skip to content

139 Grove StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1983

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 18, 2019

Property Information

Block191
Lot41.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,600
53%
Improvement Value:$130,300
47%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,731+3.4%
2024$9,408+2.6%
2023$9,165+0.7%
2022$9,105+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 3248, Page 1850Recorded5/22/2019

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 8606, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1983