Skip to content

141 Grove StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1983

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block191
Lot41.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,600
52%
Improvement Value:$136,400
48%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,946+3.4%
2024$9,616+2.6%
2023$9,368+0.7%
2022$9,306+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,644DeedBook 4482, Page 107Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$389,900

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 3152, Page 890Recorded1/10/2019

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8599, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1983