Skip to content

34 Lincoln AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1983

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Feb 23, 2016

Property Information

Block191
Lot56.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,800
46%
Improvement Value:$166,500
54%
Total Assessment$308,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,874+3.4%
2024$10,513+2.6%
2023$10,242+0.7%
2022$10,174+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 2199, Page 1386Recorded3/1/2016

Property Sale

Sale
$319,990
DeedBook 8801, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1983