Skip to content

32 Lincoln AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2020

Property Information

Block191
Lot56.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,800
46%
Improvement Value:$167,000
54%
Total Assessment$308,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,891+3.4%
2024$10,530+2.6%
2023$10,258+0.7%
2022$10,190+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 8134, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1983