Skip to content

262 Huber PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 1999

Property Information

Block201
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
48%
Improvement Value:$173,300
52%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,755+3.4%
2024$11,366+2.6%
2023$11,072+0.7%
2022$10,999+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8197, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1955