Skip to content

309 E Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Nov 6, 2025

Property Information

Block205
Lot33
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,295
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,300
67%
Improvement Value:$81,700
33%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,318+3.7%
2024$8,025+2.8%
2023$7,805+0.7%
2022$7,750+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft1,295DeedBook 5648, Page 1022Recorded11/18/2025

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,295DeedBook 5388, Page 1666Recorded12/20/2024

Property Built

Built

Year Built: 1949