Skip to content

328 E Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1983

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 24, 2003

Property Information

Block206
Lot23.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,600
42%
Improvement Value:$173,300
58%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,613+3.4%
2024$10,261+2.6%
2023$9,996+0.7%
2022$9,930+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8632, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1983