Skip to content

324 E Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1983

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 23, 2024

Property Information

Block206
Lot24.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1S2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
44%
Improvement Value:$163,400
56%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,288+3.4%
2024$9,947+2.6%
2023$9,690+0.7%
2022$9,626+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,644DeedBook 5319, Page 560Recorded9/11/2024

Property Built

Built

Year Built: 1983