Skip to content

55 Lincoln AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1983

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block206
Lot27.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,900
50%
Improvement Value:$143,000
50%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,048+3.4%
2024$9,715+2.6%
2023$9,464+0.7%
2022$9,402+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8049, Page 180

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7653, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1983