Skip to content

1 Highview AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1955

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block214
Lot25.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSCB1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,900
60%
Improvement Value:$144,900
40%
Total Assessment$360,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,725+3.4%
2024$12,303+2.6%
2023$11,986+0.7%
2022$11,906+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955