Skip to content

23 Dalton PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1959

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block214
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,511
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,400
54%
Improvement Value:$152,000
46%
Total Assessment$330,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,653+3.4%
2024$11,267+2.6%
2023$10,976+0.7%
2022$10,903+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959