Skip to content

73 Spring AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block216
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,257
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
41%
Improvement Value:$234,000
59%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,896+3.4%
2024$13,435+2.6%
2023$13,089+0.7%
2022$13,002+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,257DeedBook 3897, Page 1494Recorded1/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960