Skip to content

91 Hallberg AveBergenfield, NJ 07621

Built 2020

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block219
Lot14.01

Dwellings---
ZoningR5
Sq Footage3,100
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
23%
Improvement Value:$540,000
77%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,689+3.4%
2024$23,870-5.0%
2023$25,121+592.0%
2022$3,630+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$965,000
DeedBook 4052, Page 1234Recorded4/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020