Skip to content

8 Alice PlBergenfield, NJ 07621

Built 2008

Last Sale Price
$692,500
Last Sale Date
Mar 9, 2012

Property Information

Block219
Lot6.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,444
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,300
25%
Improvement Value:$535,200
75%
Total Assessment$713,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,165+3.4%
2024$24,330+11.0%
2023$21,925+0.7%
2022$21,780+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$692,500
DeedBook 997, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 2008