Skip to content

55 Hallberg AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2008

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jul 8, 2008

Property Information

Block220
Lot32.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,912
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
25%
Improvement Value:$571,300
75%
Total Assessment$763,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,922+3.4%
2024$26,029+2.6%
2023$25,357+0.7%
2022$25,189+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 9571, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 9256, Page 39