Skip to content

72 Luke AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1961

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 30, 2011

Property Information

Block223
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,621
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
68%
Improvement Value:$86,600
32%
Total Assessment$270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,544+3.4%
2024$9,227+2.6%
2023$8,989+0.7%
2022$8,930+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 940, Page 950

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 8625, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1961