Skip to content

101 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2007
Other Exempt

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 4, 2022

Property Information

Block22
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,596
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
27%
Improvement Value:$454,100
73%
Total Assessment$624,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$21,282+2.6%
2023$20,733+0.7%
2022$20,595+1.2%
2021$20,358+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,596DeedBook 4875, Page 1325Recorded12/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8890, Page 59