Skip to content

33 Whitman StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1984

Last Sale Price
$319,800
Last Sale Date
Jun 20, 2016

Property Information

Block232
Lot2.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,300
52%
Improvement Value:$132,000
48%
Total Assessment$275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,710+3.4%
2024$9,388+2.6%
2023$9,145+0.7%
2022$9,085+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$319,800

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 2310, Page 179Recorded7/8/2016

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 8742, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1984