Skip to content

92 Morgan StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1984

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 14, 2006

Property Information

Block237
Lot12.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2SG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,600
47%
Improvement Value:$152,200
53%
Total Assessment$289,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,221+3.4%
2024$9,882+2.6%
2023$9,627+0.7%
2022$9,563+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 9217, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1984