Skip to content

77 Greenwich DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2006

Property Information

Block239
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,100
72%
Improvement Value:$68,100
28%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,648+3.4%
2024$8,361+2.6%
2023$8,146+0.7%
2022$8,092+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949