Skip to content

443 Wildrose AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Mar 24, 2004

Property Information

Block240
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,791
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
42%
Improvement Value:$267,100
58%
Total Assessment$457,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,122+3.4%
2024$15,587+2.6%
2023$15,185+0.7%
2022$15,084+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 8679, Page 236

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 8092, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1956