Skip to content

16 E Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2015

Property Information

Block244
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF3G 3 FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,426
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,700
36%
Improvement Value:$252,000
64%
Total Assessment$393,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,886+3.4%
2024$13,425+2.6%
2023$13,079+0.7%
2022$12,992+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,426DeedBook 1771, Page 1004Recorded10/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1916