Skip to content

43 Carnation StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Nov 27, 2012

Property Information

Block248
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage992
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,500
90%
Improvement Value:$18,500
10%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,454+3.4%
2024$6,240+2.6%
2023$6,079+0.7%
2022$6,039+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 1237, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1926