Skip to content

39 Lilac StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$373,000
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block254
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,583
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
47%
Improvement Value:$178,800
53%
Total Assessment$338,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,949+3.4%
2024$11,553+2.6%
2023$11,255+0.7%
2022$11,180+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$373,000

From:

To:

Sq Ft1,583DeedBook 2764, Page 973Recorded10/24/2017

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,583DeedBook 2509, Page 142Recorded1/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1926