Skip to content

60 Marcotte LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block268
Lot86.01

Zoning---
Sq Footage2,888
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,900
31%
Improvement Value:$481,900
69%
Total Assessment$694,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,506+3.4%
2024$23,693+2.6%
2023$23,081+0.7%
2022$22,928+68.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft2,888DeedBook 4404, Page 1983Recorded10/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950