Skip to content

70 Marcotte LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1952

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 8, 2019

Property Information

Block268
Lot87
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,300
48%
Improvement Value:$220,500
52%
Total Assessment$427,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,089+3.4%
2024$14,588+2.6%
2023$14,212+0.7%
2022$14,117+9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,550DeedBook 3398, Page 1994Recorded11/5/2019

Property Sale

Sale
$547,000
DeedBook 8759, Page 432

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8141, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1952