Skip to content

175 Hillside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block271
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
59%
Improvement Value:$122,900
41%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,447+3.4%
2024$10,100+2.6%
2023$9,840+0.7%
2022$9,775+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,286DeedBook 3683, Page 722Recorded8/27/2020

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8624, Page 7

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8445, Page 836

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8414, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1949