Skip to content

207 Highland AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1988

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
May 31, 2000

Property Information

Block278
Lot3.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1S2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
40%
Improvement Value:$239,100
60%
Total Assessment$399,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,076+3.4%
2024$13,609+2.6%
2023$13,258+0.7%
2022$13,170+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 8278, Page 71

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7873, Page 251

Property Sale

Sale
$214,500
DeedBook 7671, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1988