Skip to content

201 Marcotte LaneBergenfield, NJ 07621

Built 2019

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block279
Lot17.02

Dwellings---
ZoningR15
Sq Footage3,600
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
35%
Improvement Value:$519,700
65%
Total Assessment$799,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,205+3.4%
2024$27,270+2.6%
2023$26,566-3.6%
2022$27,545+168.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$910,000
Sq Ft3,600DeedBook 3831, Page 1754Recorded11/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

SaleMulti
$510,000

From:

To:

DeedBook 2333, Page 760Recorded8/4/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel