Skip to content

203 Marcotte LaneBergenfield, NJ 07621

Built 2019

Last Sale Price
$1,260,000
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block279
Lot17.03

Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
35%
Improvement Value:$517,800
65%
Total Assessment$797,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,138+3.4%
2024$27,205+2.6%
2023$26,503+55.1%
2022$17,087+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,260,000
Sq Ft3,600DeedBook 5233, Page 1842Recorded5/8/2024

Property Sale

Sale
$910,000
Sq Ft3,600DeedBook 3848, Page 1671Recorded12/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019