Skip to content

183 N Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block27
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,700
85%
Improvement Value:$48,500
15%
Total Assessment$314,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,082+3.4%
2024$10,714+2.6%
2023$10,438+0.7%
2022$10,369+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951