Skip to content

66 Hallberg AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2018

Last Sale Price
$864,500
Last Sale Date
Aug 13, 2018

Property Information

Block284
Lot11.03

Dwellings---
ZoningR5
Sq Footage3,384
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,800
24%
Improvement Value:$553,800
76%
Total Assessment$724,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,557+3.4%
2024$24,709+2.6%
2023$24,071+0.7%
2022$23,912+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$864,500
DeedBook 3070, Page 1473

Property Built

Built

Year Built: 2018