Skip to content

60 Hallberg AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2019

Property Information

Block284
Lot11.04

Dwellings---
ZoningR5
Sq Footage3,625
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
22%
Improvement Value:$559,900
78%
Total Assessment$719,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,391+3.4%
2024$24,549+2.6%
2023$23,915+0.7%
2022$23,757+355.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

DeedBook 3157, Page 1491Recorded1/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019