Skip to content

12 E Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926
Church/Charitable

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 17, 2009

Property Information

Block28
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
67%
Improvement Value:$96,100
33%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$8,459+2.2%
2012$8,274+135.2%
1991$3,519
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 216, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1926