Skip to content

34 E Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1962

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Feb 27, 2012

Property Information

Block28
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,047
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
58%
Improvement Value:$108,100
42%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,138+3.4%
2024$8,835+2.6%
2023$8,607+0.7%
2022$8,550+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 994, Page 2307

Property Built

Built

Year Built: 1962