Skip to content

68 E Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 17, 2015

Property Information

Block28
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,346
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
62%
Improvement Value:$98,200
38%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,117+3.4%
2024$8,815+2.6%
2023$8,587+0.7%
2022$8,531+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 1991, Page 895Recorded7/15/2015

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8580, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1926