Skip to content

80 E Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1942

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 31, 2018

Property Information

Block28
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,079
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,200
53%
Improvement Value:$159,800
47%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,992+3.4%
2024$11,594+2.6%
2023$11,295+0.7%
2022$11,220+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,079DeedBook 3104, Page 1114Recorded11/9/2018

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8549, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1942