Skip to content

144 N First StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$193,334
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block28
Lot33
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB1.5S 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,227
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
50%
Improvement Value:$180,900
50%
Total Assessment$360,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,711+3.4%
2024$12,290+2.6%
2023$11,972+0.7%
2022$11,893+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$193,334

From:

To:

Sq Ft2,227DeedBook 2944, Page 855Recorded5/17/2018

Property Sale

Sale
$194,515
DeedBook 8813, Page 293

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 8562, Page 832

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 8377, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1950