Skip to content

59 Kuggas PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1939

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Feb 29, 1996

Property Information

Block28
Lot44
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,655
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,100
52%
Improvement Value:$147,200
48%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,803+3.4%
2024$10,445+2.6%
2023$10,175+0.7%
2022$10,108+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 7859, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1939