Skip to content

51 Kuggas PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1929

Last Sale Date
Mar 8, 2002

Property Information

Block28
Lot45
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,063
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
62%
Improvement Value:$99,800
38%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,258+3.4%
2024$8,951+2.6%
2023$8,720+0.7%
2022$8,663+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8457, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1929