Skip to content

41 Hickory AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 31, 2014

Property Information

Block28
Lot48
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,100
51%
Improvement Value:$173,200
49%
Total Assessment$355,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,281+3.5%
2024$11,866+2.7%
2023$11,553-1.5%
2022$11,725+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 1650, Page 2110Recorded4/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1946