Skip to content

8 Gordon RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1975

Last Sale Price
$405,900
Last Sale Date
Mar 3, 2010

Property Information

Block292
Lot51
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
42%
Improvement Value:$232,100
58%
Total Assessment$400,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,140+3.4%
2024$13,671+2.6%
2023$13,318+0.7%
2022$13,230+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$405,900
DeedBook 379, Page 1817

Property Built

Built

Year Built: 1975