Skip to content

79 John PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 2003

Last Sale Price
$1,060,000
Last Sale Date
May 12, 2016

Property Information

Block292
Lot54.06
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionALB2S2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,628
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,800
24%
Improvement Value:$623,200
76%
Total Assessment$816,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,780+3.4%
2024$27,826+2.6%
2023$27,108+0.7%
2022$26,928+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,060,000

From:

To:

Sq Ft3,628DeedBook 2275, Page 1742Recorded6/1/2016

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 8674, Page 478

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 8610, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 2003