Skip to content

78 John PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 2003

Last Sale Price
$1,116,000
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block292
Lot54.07
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,619
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
24%
Improvement Value:$584,400
76%
Total Assessment$772,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,243+3.4%
2024$26,339+2.6%
2023$25,659+0.7%
2022$25,489+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,116,000

From:

To:

Sq Ft3,619DeedBook 2809, Page 1582Recorded12/12/2017

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8573, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 2003