Skip to content

65 Surrey LaneBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 5, 2018

Property Information

Block293
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,505
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,400
46%
Improvement Value:$209,600
54%
Total Assessment$388,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,685+3.4%
2024$13,231+2.6%
2023$12,889+10.4%
2022$11,675+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,505DeedBook 2890, Page 458Recorded3/26/2018

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 8711, Page 1

Property Sale

Sale
$170,500
DeedBook 7848, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1950